hore
Page
Menu
News

Vitajte v Osturni

FS Osturňanka

Folklórna súbor Osturňanka vznikla vo februári 2010. Vtedy 1. krát vystúpila na plese Zamagurčanov v Bratislave.


V Osturni sa ani jedna ľudová pieseň nestratí

Ľudové piesne sú výtvorom neznámeho autora – kolektívu autorov. Sú významným prejavom duchovného života každého národa, vznikali od najstarších čias a pri rôznych príležitostiach, preto poznáme niekoľko druhov ľudových piesní: uspávanky, ľúbostné, zbojnícke, pracovné (trávnice, pastierske, valašské, banícke), obradové, regrútske a vojenské, žartovné. Sú zväčša lyrické a stali sa základom pre umelú poéziu.

Ľudová pieseň pomaly vymiera. Mladí, ak sa aj donútia vypočuť si ju, zväčša iba mávnu rukou ako nad niečím starým, ošúchaným. A starších, ktorým denne spestrovala veselé i trúchlivé chvíle života, pomaly ubúda.
Ľudová pieseň – výrazné svedectvo národnej kultúry minulých storočí mieri do zabudnutia. Folkloristi, nech sa už usilujú akokoľvek, mnohé nestihnú ani zapísať, či zachovať pre budúcnosť pomocou techniky.

Ľudové piesne

Ťažko predpovedať, dokedy budú v Osturni znieť ľudové piesne ako súčasť vedného života. Isté však je, že vďaka nadšencom i samospráve, ani jediný z týchto klenotov tunajšieho ľudu sa nestratí vo víre času.

Piesne z Osturne

Tieto piesne sú dôkazom určitej odlišnosti a originality tunajšieho folklóru vo vzťahu k okolitým obciam, ktorých piesňový a tanečný prejav sa líši od folklórnych prvkov v Osturni.
Piesne z Osturne odhaľujú vnútorný svet a zmýšľanie ľudí žijúcich v naozaj drsných podmienkach podtatranskej krajiny. Okolitá horská príroda bola neoddeliteľnou súčasťou života tunajšieho človeka a tak sa výrazne zapísala aj na formovaní miestneho folklóru, ktorý vo svojich hlavných črtách vznikal práve v nej.

predchádzajúci hore ďalej
Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Prihlásenie
hore
Page
Menu
News
hore
Page
Menu
News
POČASIE V OSTURNI
Počasie Osturňa tu