Pamiatková rezervácia

Ľudová architektúra je základom kultúry spoločnosti, jej vzťahu k svojmu územiu, vyjadrením kultúrnej rôznorodosti sveta.
Ľudové stavebné dedičstvo vzbudzuje hrdosť všetkých ľudí, ako atraktívny produkt spoločnosti je utilitárne a pritom zaujímavé a krásne. Sústreduje zároveň obraz súčasného života. Ako aj obraz histórie spoločnosti. Pre ľudstvo by bolo nedôstojné, keby neexistovala snaha o zachovanie tejto tradičnej harmónie, ktorá je pre človeka základom jeho vlastnej existencie.

(Charta ICOMOS o ľudovom stavebnom dedičstve, október 1999, Mexiko)

Vo vidieckej krajine Slovenska nachádzame mnoho objektov, ktoré si pre svoju vysokú kultúrnu a historickú hodnotu zaslúhujú štátom garantovanú ochranu. Poskytujú najlepšiu možnosť ako sa preniesť do minulosti a zoznámiť sa s vtedajším životom vidieckeho obyvateľstva v rôznych regiónoch Slovenska.

Osturňa bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry v roku 1979.

V rázovitej goralskej obci sa zachovalo viac pôvodných stavieb - goralských usadlostí.

Zástavbu obce tvoria jednotlivé hospodárske dvory, ležiace na jednej, alebo druhej strane cesty pri potoku. Sú od seba nepravidelne vzdialené a tiahnu sa v dlžke až 9,5 km. Dlhý pozemok jedného hospodárstva sa tiahne v pruhu na obe strany od cesty, pri ktorej je situovaný hospodársky dvor. V prednej časti typického dreveného zrubového osturnianskeho dvora je osadený dom so sedlovou strechou krytou šindľom, v zadnej časti stojí stodola s maštalou. Menšie hospodárske časti dopĺňajú charakteristický uzavretý pôdorys dvora po stranách.



Obec s charakteristickými goralskými usadlostami má 157 pamiatkovo chránených objektov a jej obyvatelia dodnes nosia typický goralský odev.